Bel ons voor info 0294 - 74 50 70

Nieuws item

Christa de Ruyter (PVB): 'In de bres voor bedrijventerreinen'

Thema: netcongestie


Bedrijventerreinen staan voor grote verduurzamingsvraagstukken. Denk aan de energietransitie, netcongestie en nieuwe klimaatregels, maar ook aan regenwateroverlast en ruimtegebrek. Bepaald geen vraagstukken die je als ondernemer zelf even oplost. Daarom is het Programma Verduurzaming Bedrijventerreinen Nederland in het leven geroepen. PVB helpt lokale spelers -parkmanagers, regionale overheden en ondernemers- om de gezamenlijke verduurzaming op hun bedrijventerrein te realiseren. Van het starten met samenwerken tot en met duurzaamheidsstrategie, uitvoer en kennisdeling. We spreken Programmasecretaris Christa de Ruyter over het thema van deze nieuwsbrief: netcongestie.

“In hoeverre netcongestie onderwerp van gesprek is? Dat verschilt per regio. In Gelderland, Utrecht en Overijssel valt in elk gesprek het woord netcongestie en dat is niet voor niets.”

Ver-van-mijn-bedshow

Op de vraag hoe tastbaar het probleem netcongestie nu eigenlijk is, vertelt De Ruyter: “Het gaat voor individuele bedrijven eigenlijk pas spelen wanneer ze iets extra’s willen. Hiermee doel ik op extra productielijnen, een nieuwe vestiging, verhuizen, het in gebruik nemen van zonnepanelen of wanneer bepaalde processen geëlektrificeerd worden. Vaak is de investering al gedaan en komt de ondernemer er bij aanvraag bij de netbeheerder pas achter dat een grotere aansluiting niet mogelijk is. We zijn eraan gewend dat energie gewoon beschikbaar is. Netcongestie lijkt daarmee op een ver-van-mijn-bedshow, maar dat is het niet. Zeker niet in de drie genoemde provincies.”

Net uit balans

“Gesprekken met netbeheerders gaan vrijwel altijd over netcongestie. We zijn het ons niet bewust, maar de leveringszekerheid in Nederland is ongekend hoog. Deze kan echter op termijn in gevaar komen. Sterker nog, in het oosten is het een bekend fenomeen. Op een bedrijventerrein in Ootmarsum stuiten veel ondernemers na zonnige weekenden op installaties die opnieuw moeten worden opgestart. Dat heeft alles te maken met de enorme hoeveelheden zonnestroom die in betreffende weekenden niet verbruikt wordt en dat zorgt voor onbalans op het net.”

Focus op regio

PVB staat voor persoonlijk contact. “Tuurlijk, ik kan informatie over verduurzaming, mobiliteit en netcongestie op LinkedIn of op onze website zetten, maar ik heb niet de illusie dat ondernemend Nederland op PVB googelt. Daarom werken we met een gelaagd model en lopen onze regionale experts daadwerkelijk in hun eigen regio de bedrijventerreinen af. Hun primaire taak is om met ondernemers in gesprek te gaan. Het regionale karakter van onze dienstverlening werkt overigens erg goed. Nederland mag dan een klein land zijn, we kennen naast de regionale verschillen wat klimaatadaptatie en zaken als netcongestie ook verschillende culturen en mentaliteiten.”

“Tijdens genoemde gesprekken vragen we ondernemers waar ze tegenaan lopen waarna wij én de individuele ondernemer in het zadel helpen én streven naar samenwerking. Dat hoeft niet altijd over netcongestie te gaan, maar dat is in de drie genoemde provincies wel vaak de praktijk.”

Doe mij maar een energyhub

“Ik hoor regelmatig mensen roepen: doe mij maar een energyhub. Dat klinkt geweldig, maar een energyhub is nog geen product. Je kunt het dus niet aanschaffen of leasen en het is bovendien juridisch gezien nog heel lastig. Een initiatief als Eerste hulp bij netcongestie van het Gelderse Energieakkoord daarentegen, biedt direct praktische handvaten. Het begint trouwens in elke situatie met meten. Juist omdat stroom er gewoon altijd was. Ondernemers weten lang niet altijd hoe het met hun verbruik zit, laat staan dat er sprake is van een actief energiemanagement. PVB verbindt ondernemers aan partijen die helpen de huidige aansluiting zo optimaal mogelijk te gebruiken. Daarnaast zetten we actief collectieve projecten op. Omdat het vaak complexe materie als netcongestie aangaat, zijn deze projecten vaak lang lopend. Het is een kwestie van een lange adem, maar ook ontzettend belangrijk. We weten nu namelijk al dat het optimaliseren van huidige aansluitingen over een paar jaar niet meer voldoende is.”

Ga terug